kolmapäev, 26. veebruar 2014

Ja nüüd FOTOKAD kätte ja ÕUE PILDISTAMA!

Loe vahvast konkursist, milles võid osaleda!
http://laf.looduseomnibuss.ee

2014.a liblikas

...on päevapaabusilm.
Minu meelest üks kauneimaid liblikaid.
http://ristofoto.com/images/20110209143736_img_5505.jpg
Elab Euroopa ja Aasia parasvöötmes. Lendab augustist septembri alguseni ja pärast talvitumist aprillist juunini enne munemist. Toituvad taimede nektarist, puumahlast ja mädanenud puuviljadest.

Aastaid tagasi küsis üks Looduskalendri lugeja: mida südatalvel suvemajas ärganud päevapaabusilmaga ette võtta. Muidugi on nn ärkamine energiamahukas toiming ja kui see peaks sageli toimuma, siis liblika organism kevadeni vastu ei pea. Soovitus on lihtne – aknalauale näiteks vatitükk suhkrulahusega või midagi sarnast. Kui liblikas serveeritu ülesse leiab, siis on kõht täis ja võib temperatuuri langedes rahulikult tõelist kevadet oodata.
(Looduskalender.ee)

2014. aasta loom

Selle au pälvis VIIGERHÜLJES.
Tiit Marani sõnul kandideerisid aasta loomaks ka põder ja metssiga, aga niipea kui viigrit pakuti, leidis see kõigi üksmeelse toetuse.  Miks? Sest nende populatsioon on väga ohustatud ja kuna aasta 2014 on ka Soome lahe aasta, mille üks sümbolliik on viigrid.
Hülgeuurija Mart Jüssi kirjutab, et kui Liivi lahe ja Väinamere vetes elab veidi üle tuhande viigri, siis Soome lahes on nende olukord väga nutune.
Viiger on üks kolmest Eesti rannavetes elavast hülgeliigist. Ta on väiksem kui hallhüljes.  Eluiga on 30-42 aastat. Söögiks eelistavad kalu, aga ka koorikloomi. Vaenlaseks on inimene ja põhjapoolses osas jääkaru. Hüljeste arvukus Läänemeres kahaneb peamiselt reostatuse tõttu.
http://g2.nh.ee/images/pix/2f0f751f29944dfac7-66502830.jpg

esmaspäev, 24. veebruar 2014

laupäev, 22. veebruar 2014

neljapäev, 20. veebruar 2014

Uisutamas

Uisutamas on PhotoPeach

esmaspäev, 17. veebruar 2014

Riigikogus


Riigikogus on PhotoPeach


Mida võiks teada ja meelde jätta sellest, mida räägiti?
Eesti on demokraatlik parlamentaarne vabariik. Meie maad  esindab president. Eesti president on Toomas Hendrik Ilves, kes on meie president olnud aastast 2006.
Riigikogu, kus me täna käisime, on Eesti rahva esinduskogu. Riigikogu liikmeid on 101. Paaritu arv just seepärast, et hääletustel ei tekiks "patiseis" ehk ei jääks hääletus viiki.
Riigikogus istub kesksel  kohal riigikogu esimees, kelleks on Ene Ergma.
Tema vasakul käel on presidendi koht, paremale jäävad ministrid.
Riigikogu paikneb Toompeal.
Muistendi järgi kandis Toompea kõrgendiku kivihaaval kokku oma meest Kalevit leinav Linda.

Toompea loss on ehitatud 13.-14. sajandil. 14. sajandi lõpul rajati Toompea linnuse edelanurka Pika Hermanni torn. Torni nimi tuleb saksakeelsest väljendist Lange Hermann ehk "Pikk sõjamees". Niisugune uhke nimi anti tavaliselt kõige tugevamatele linnusetornidele.
Tänapäeval heisatakse Eesti riigi lipp torni tippu igal päikesetõusul, kuid mitte varem kui 7.00 ja langetatakse päikeseloojangul.
Torni tippu viib kitsas kivitrepp, millel on 215 kiviastet. Sinna me täna ronisimegi!
Meie poistest tundis Jakob huvi, kuidas presidendiks saadakse. Seega on üks kandidaat kasvamas...

Täna õnnestus meil näha ka Gunta Randla nukunäitust. Gunta Randla, 70-aastane staažikas tele- ja teatrikunstnik. Oli päris kena hulk lapsi, kes neid nukke lastesaadetes näinud olid. Eks nad muidugi suures osas minu põlvkonna nukud ole. Minu lemmik, postikana, oli täiesti olemas.
Tuntumad lastesaated, mille loomisel Gunta on kaasa aidanud:

“Mõmmi ja aabits” (1973-1976)
“Väike nõid” (1975)
“Meie maja tsirkus” (1977)anna
“Onu Tik-Taki seiklused” (1981)
“Kõige suurem sõber” (1988)
“Hei, pöialpoisid” (1988)
“Kadekops” (1990)
ja veel paljud, paljud lastesaated ja nukulavastused.

neljapäev, 13. veebruar 2014

Valgus lapse joonistuses

Esitasime meie esimese üllitise VHK omaloomingu konkursile. Meie raamat "Uks imede maailma" on PhotoPeach

Ja meie soovid tüdrukutele lähevad teele homme koos poiste lauluga:)


Sõbrapäeva soovid tüdrukutelt! on PhotoPeach

esmaspäev, 10. veebruar 2014

AGA NÜÜD TÕELINE POISTEKAS!!!!!

MINU LEMMIKAUTO 2014 on  jõudnud esimese juubelini. Juba kümnendat  aastat kutsume poisse osalema joonistusvõistlusel, mis on pühendatud Tartu Kivilinna Gümnaasiumis õppinud andeka poisi Oliver Opmanni mälestusele. Tänavune teema on laiem: SÕIDUKID ÕHUS, MAAL JA VEES.

Võite joonistada erinevaid õhusõidukeid (lennukid, helikopterid jne), veesõidukeid (laevad, paadid, purjekad jne)  ja muidugi autosid, mootorrattaid. Üheksa aasta jooksul on poisid joonistanud väga erinevaid autosid, kuid siiani ei ole kajastamist leidnud kaitseväe tehnika – soomukid, tankid, unimogid. Unimoq on nõutud ja efektiivne universaalne sõiduk. Mudelid on leidnud kasutust väga erinevates valdkondades: põllumajanduses, metsanduses, teedeehituses, sõjanduses, päästeteenistuses, raudteedel,  teehoolduses ja ekstreemturismis. Uurige raamatutest, ajakirjadest ja internetist , valige oma lemmik ja vormistage see põnevaks kunstitööks.
Võistlusele MINU LEMMIKAUTO 2014 oodatakse 1.-6. klassi poiste kunstitöid vabalt valitud tehnikas A3 formaadis.
Töö vormistamine:  töö tagumisele küljele kirjutada trükitähtedega
  • ees- ja perekonnanimi
  • kool
  • klass
  • juhendaja nimi ja kontaktandmed ( telefon, e-post)

Külastame maailma erinevaid paiku AirPano abil. Täiuslik virtuaalreis. Vali ise paik ja naudi!

 http://www.airpano.com/List-Aerial-Panoramas.php
Näiteks läheks külastaks kohta Machu Picchu Peruus:
http://www.airpano.ru/files/Machu-Picchu-Peru/2-2

Mänguasjad räägivad...

laupäev, 8. veebruar 2014

AASTA PUUD 2014 ON HARILIK TÜRNPUU JA HARILIK PAAKSPUU

Aasta puu valimise idee pärineb professor Viktor Masingult ja ettevõtmist alustati 1996. aastal ajakirjas „Eesti Loodus“.
Ega türnpuud hästi ei tunta ja segi on teda aetud paakspuuga või siis vastupidi. Kasvades kuivadel loopealsetel Põhja- ja Lääne-Eestis, sest seal trehvame neid tihemini, kui mujal.
Olenemata „puu“ nimest kasvavad nimetatud enamalt jaolt tiheda põõsana. Iseloomulikud, okste tippudes turritavad astlad paistavad türnpuul  kenasti praegugi kätte. Viljad on neil marjataolised, mustad ja väikesed, kahe kuni nelja seemnega luuviljad. Maitse on kibe - jälk ning nad on vähemürgised.
 Paakspuu
http://bio.edu.ee/taimed/oistaim/images/paakspuu.jpg
Paakspuu viljad on türnpuuga võrreldes ikka päris kihvtised ja osa vilju jääb mustaks värvumata e punakaks. (Looduskalender.ee)
 Türnpuu
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Rhamnus_catharticus_leaves_and_fruit.jpg/250px-Rhamnus_catharticus_leaves_and_fruit.jpg

neljapäev, 6. veebruar 2014

kolmapäev, 5. veebruar 2014

Loe luulet!

Lillenäitus

Ei sisse näe, ei välja aknast,
on väljas kaksteist kraadi pakast.
Kuid ometi ei saa me väita,
et aken midagi ei näita.
Me aknal avas pakane
jäälillekeste näituse,
ja kuni see jääb avatuks,
jääb väljavaade suletuks.
Jäälillekesi kohtle õrnalt,
neid ära katsu, vaata kõrvalt.
Su väikse sooja näpu all
vaid tilgaks veeks saab jääkristall.

Ott Arder

http://static3.nagi.ee/i/p/810/27/2025696543a5d2_m.jpg/1

teisipäev, 4. veebruar 2014

Aasta lind 2014- JÄÄLIND!


Jäälind kuulub siniraaliste seltsi. Jäälinde endid on maailmas ligi 90 liiki, neist Euroopas ainult üks. Eestis on jäälind põline asukas.  Neid võib Eestis kohata aasta läbi, kuid suur osa rändab siiski talveperioodiks lõuna poole. Selle auks, et nii uhke lind on selle aasta lind, on varsti tulemas suur joonistusvõistlus. Huvilistele jagan kindlasti infot! Peatselt avatakse linnu veebileht, mille aadress on: www.eoy.ee/jaalind






http://www.moment.ee/aju/linnud/j22lind_0077.jpg







Teade!

Joonistusvõistluse SPORT ja MINA tulemused on selgunud! Meie poisid ei pääsenud küll kalendrisse, aga näitus jääb avatuks aprillini. Kas aga poiste tööd näitusele mahtusid? Seda saab kaema minna aadressil: Laikmaa 15, Tallinn.
Euroopa Parlamendi Infobüroo Eestis ja ajakiri Täheke kuulutasid sügisel 2013 välja 4-12 aastaste laste joonistusvõistluse.
Juba kaheksandat aastat järjest toimuv joonistusvõistlus leidis sel aastal aset koostöös Eesti Kergejõustikuliidu ja Eesti Tennise Liiduga - Eesti Tennis 100 egiidi all.

"Sport ja mina" teemalisele võistlusele saadeti kokku enam kui 3200 tööd üle terve Eesti. Joonistusi saadeti aga ka Leedust, Saksamaalt, Ukrainast ja Ameerika Ühendriikidest.
Saadetud joonistusest valis žürii välja ligi 150 joonistust joonistusnäitusele Euroopa Liidu maja infokeskusesse (Laikmaa 15, Tallinn).

Näitus avatakse 6. detsembril ning jääb avatuks kuni 2014a. aprillini. Joonistusvõistluse võidutöödest valmib Euroopa Parlamendi infobüroo 2014. aasta lauakalender. Lisaks võidutöödele valisid ajakiri Täheke, Eesti Kergejõustikuliit, Eesti Tennise Liit ning Euroopa Parlamendi Eesti saadikud välja eripreemia väärilised tööd.

Tähehuvilised- minge uurige veidi Tartu tähetorni!

http://www.muuseum.ut.ee/tahetorn/pildis

Mine ja uuri, mis on peidus Hullu Teadlase kabinetis :)

http://www.hullteadlane.ut.ee

esmaspäev, 3. veebruar 2014

Looduskaamera

Loomahuviline saab jälgida erinevate loomade tegevust ka järgmiselt leheküljelt!
http://looduskalender.ee/

Tallinna loomaaed

Kellel huvi, see saab jälgida loomaaia loomi kaameratest. Kuidas läheb jääkarul, leopardil, elevandil.
http://www.interactivezoo.eu/index.php?id=6