esmaspäev, 15. veebruar 2010

Tähistasime tiigriaastat

Beatrice ema jutustas meile huvitavatest kommetest, kuidas saabub hiina uus aasta Singapuris. Teen lühikokkuvõtte.
Hiina uus aasta on kõige tähtsam hiina traditisiooniline püha. See algab hiina kalendri esimese noorkuu päeval ja kestab 15 päeva, kuni taevasse ilmub täiskuu. Hiina uut aastat tähistatakse paljudes maades, näiteks Hong Kongis, Macaus, Taiwanis, Singapuris, Indoneesias, Laoses, Malaisias, Filipiinidel, Taimaal, Koreas, Tiibetis, Butaanis, Mongoolias, Vietnamis, Jaapanis, aga ka Austraalias, Kanadas ja USAs.
Singapuris ostetakse uue aasta puhul kinke, uusi riideid, valmistatakse kaunistusi majadele. Tähtis on koristamine, sest uuele õnnele on vaja ruumi. Uue aasta esimesel päeval ei ole lubatud koristada, sest siis pühid sa õnne majast välja. Maju kaunistatakse punasest paberist laternatega. Koju tuuakse lilli, mandariinipuid, pungadega oksi. Mandariini- või kumquatipuu viljad sümboliseerivad kuldrahasid- rahapuu toob jõukuse majja!
Eriti pidulik on õhtusöök. Kokku tulevad kõik sugulased. Laual peab olema terve kala, terve part või kana koos pea ja varvastega. Süüakse hästi pikki nuudleid, mille sisse segatakse värvilisi lisandeid. Nuudlite pikkus sümboliseerib õnne, pikka elu ja jõukust. Nuudlite segamine pulkadega on omaette tähtis protseduur-LO HEI. Lapsed võivad uue aasta eelõhtul kaua üleval olla. Mida kauem, seda parem, sest nii elavad ka vanemad kaua. Nutta ei tohi keegi ja lastele pakutakse palju maiustusi.
Uue aasta hommikul on vanemate ees kummardamise tseremoonia. Laps läheb vanemate juurde käes 2 mandariini, kummardab vanematele ja soovib nendele head tervist ja pikka õnnelikku elu. Vanemad annavad lastele kauaoodatud ANG PAO- punased ümbrikud, mille sees on paarisarvuline uus rahatäht ja vanemad soovivad lastele häid soove. Beatrice ema õpetas meile ka, kuidas meisterdada endale ANG PAO ja lapsed meisterdasid usinasti.
Uue aasta esimesel päeval minnakse hiinalinna pidustustele.
Punane värv on väga tähtis värv- sellega on seotud legend. Kunagi ammu kiusas üks suur koletis üht väikest küla. Iga aasta 1. päeval tuli ta mäe otsast alla ja sõi ära paar inimest. Aga ühel aastal avastati, et koletis kardab kolme asja: punast värvi, lärmi ja säravaid tulesid. Järgmisel uuel aastal, kui koletis järgmiste ohvrite järele tuli, riputasid inimesed üles punaseid pabereid, säravaid laternaid ja kolistasid pottide, pannidega. Koletis põgenes ega tulnud iial tagasi.
Sealse rahva seas on ka traditsioonilised "lõvitantsijad"- noorte grupid, kes tantsivad ja mängivad pilli. Seltskonnas on üks inimene lõvi peaks ja teised sabaks ning kehaks. Usuti, et lõvi peletab eemale kõik koletised ja kurjad vaimud.
2010 on hiina kalendri järgi tiigriaasta.
Seega jaab soovida Gong Xi Fa Cai!-Head uut aastat!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar